Mail
 

GCCB Results summary

2007 Australian National Band Championships

Held at Ivanhoe Town Hall in Melbourne, Victoria

see also the results page

2006 Australian National Band Championships

Held at Town Hall in Brisbane, Queensland

(click for high resolution)
 
(click for high resolution)
(click for high resolution)
 

see also the results page

2005 Australian National Band Championships

Held at Elder Hall (Adelaide University) in Adelaide, South Australia

(click for high resolution)

Back Row: Jeremy Kearney, Damian Jones, Andrew Castles, John Goldsmith, Robert Rule
Third Row: Marcia Calder, Suzi Gillespie, Bernard Plumpton, Nicholas Featherstone, Rolf Miezitis, Beau, Webb, David Eaves
Second Row: Nadine Collins, Peter Hunt, David Khafagi, Yoram Levy, Peter Edwards, Justin Breen, Ian Martin, Ashley Moore, Noel Hunt
Front Row: David Peters, Tim Cox, Phil Riley, Duncan Gillespie, Dean Hunt, John Miezitis, Joe Cook, Tim Jones, Leigh Watson
(click for high resolution)

see also the results page and social page

2004 Australian National Band Championships

Held at Princess Theatre in Launceston, Tasmania

(click for high resolution)

Back Row: Jeremy Kearney, Andrew Castles, Tracey Patten
Third Row: Noel Hunt, Roslyn Buitenhuis, Peter Hunt, Ian Martin, Bruce Lamont, Ben Bruno, David Khafagi, Ashley Moore, David Eaves, Janelle Gough
Second Row: Marcia Calder, Suzi Gillespie, Nik Featherstone, Duncan Gillespie, Damien Jones, John Goldsmith, Bernard Plumpton, Rolf Miezitis, Jessica Spotswood
Front Row: Tim Cox, Leigh Watson, Joe Cook, Beau Webb, Dean Hunt, John Miezitis, Matthew Spotswood, Allison Devine, Tim Jones 

see also the results page and social page

2003 Australian National Band Championships

Held at City Hall in Newcastle, New South Wales


Click on the image to load a high quality version.


 Click on the image to load a high quality version.


 Click on the image to load a high quality version.


Click on the image to load a high quality version. 

see the results page
see the social page and winetour

2001 Australian National Band Championships

Held at City Hall in Brisbane Queensland


Back Row: Tim Cox, Leigh Watson, Kirk Stuart, Allison Devine
Third Row: Wendy Spencer, Joe Cook, Matt Dudfield, Duncan Gillespie, John Goldsmith, Noel Hunt
Second Row: Beau Webb, Rolf Miezitis, Ian Martin, Luke Glasson, Simon Partridge, Luke Blanton, Andrew Martin, Nik Featherstone, Bernard Plumpton, Suzi Gillespie
Front Row: Rob Farmer, David Eaves, Ben Bruno, Belinda Voss, Paul Smith, Rob Rule, Robin Youd, Marcia Calder, John Miezitis

See the social page

2000 Australian National Band Championships

Held at Princess Theatre and The Albert Hall in Launceston, Tasmania


Back Row: Bob Partridge (percussion), Justin Lingard (solo cornet), Belinda Voss (percussion), Rob Rule (percussion), Rob Farmer (soprano) 
Second Row: Bruce Lamont (solo cornet), Anthony Weeding (solo cornet), Duncan Gillespie (second trombone), John Goldsmith (bass trombone), Ian Martin (solo cornet), Kevin Reid (third cornet), Noel Hunt (solo cornet)
Third Row: David Eaves (flugel), Suzi Gillespie (second cornet), Michael Martin (solo/first horn), Bernard Plumpton (solo/first horn), Nik Featherstone (second horn) , Rolf Miezitis (first baritone), Marian Kemp (second baritone), Andrew Martin (repiano), Marcia Calder (second cornet)
Front Row: Tim Cox (Bb bass), Allison Devine (Eb bass), Niki Cooper (Eb bass), Joe Cook (euphonium), Dean Hunt (conductor), John Miezitis (first trombone), Wendy Spencer (euphonium), Leigh Watson (Eb bass), Andrew Woolley (Bb bass)

See the social page and results page

1999 Australian National Band Championships

Held at Winchester College in Adelaide, South Australia

 

see the results for the bands for this year here.

1998 Australian National Band Championships

Held at Monash University in Melbourne, Victoria



We achieved fifth place in A Grade, our first attempt at this grade at a National level since 1981. Unfortunately, this is probably the worst official photo that has ever been taken of the band.

Back Row: Noel Hunt (top chair), Bruce Lamont (principal), Paul Karpiniek (Rep./Solo Cornet), Ian Martin (Solo Cornet), Andrew Martin (3rd Cornet), Kevin Reid (3rd Cornet), Marcia Calder (2nd Cornet)

3rd Row: Rob Farmer (Soprano), Rob Rule (Percussion), Belinda Voss (Percussion), Duncan Gillespie (Timpani / Trombone), Di Cooper (Rep. / Solo Cornet), Suzi Gillespie (2nd Cornet), David Eaves (Flugel)

2nd Row: Mark Spotswood (Treasurer), Rolf Miezitis (First Baritone), Wendy Spencer (2nd Euphonium), Joe Cook (Solo Euphonium), Nik Featherstone (2nd Horn), Bernard Plumpton (Solo / 1st Horn), Michael Martin (Solo / 1st Horn), Phil White (2nd Baritone)

Front Row: John Miezitis (2nd Trombone), John Goldsmith (1st Trombone), Kevin Findlay (Bass Trombone), Dean Hunt (Conductor), Leigh Watson (Eb Bass), Allison Devine (Eb Bass), Niki Cooper (Solo Eb Bass), Tim Cox (Bb Bass), Andrew Woolley (1st Bb Bass)

see the results for the A-grade section for this year here.

1996 Australian National Band Championship

Held at Darling Harbour in Sydney, New South Wales



We became Open B Grade Champions for 1996.

Back Row: Matt Leary (Soprano), Noel Hunt (Solo Cornet), Suzi Johnstone(2nd Cornet), Didi Cooper (Repiano), Kevin Reid (Solo Cornet), Ian Martin (2nd Cornet), Chris Menadue (Solo Cornet).

3rd Row: Bob Partridge (Percussion), Wendy Martin (Secretary), Rob Rule (Percussion), Rolf Miezitis (1st Baritone), Marian Kemp (2nd Baritone), Andrew Martin (3rd Cornet), Rob Farmer (Principal Cornet)

2nd Row: David Eaves (Flugel), Allison Devine (2nd Horn), Michael Martin (1st Horn), Bernard Plumpton (Solo Horn), Nik Featherstone (2nd Horn), Duncan Gillespie (2nd Trombone / Timpani), John Goldsmith (Solo Trombone), Kevin Findlay (Bass Trombone)

Front Row: Tim Cox (2nd BBb Bass), Robyn Stirling (1st BBb Bass), Niki Cooper (1st EEb Bass), Joe Cook (Solo Euphonium), Dean Hunt (Conductor), Wendy Spencer (2nd Euphonium), John Miezitis (2nd Trombone), Leigh Watson (2nd EEb Bass), Andrew Woolley (2nd EEb Bass).

1994 Australian National Band Championship

Held at the Town Hall in Melbourne, Victoria

Back Row: Noel Hunt, Natalie Weston, Kevin Reid, Matthew Leary, Ian Martin, Sean Priest, Anthonmy Weeding, Diana Cooper
Second Row: Rob Farmer, David Eaves, Georgina Pickering, Daniel Cawthorn, Robert Rule, Bob Partridge, Robert Young, Wendy Martin (Secretary)
Third Row: Kevin Findlay, Michael Martin, Patrick Shaw, Nik Featherstone, Bernard Plumpton, David Herbert, Rolf Miezitis, Wendy Spencer
Front Row: John Miezitis, Duncan Gillespie, John Goldsmith, Dean Hunt (Conductor), Robyn Stirling, Niki Cooper, Karen Hardwick, Tim Cox, Andrew Woolley

1993 Australian National Band Championship

Held at the Albert Hall in Launceston, Tasmania

Back Row: Janet Young, Diana Cooper, Noel Hunt, Justin Breen, Peter Edwards, Graham Legg, Anthony Weeding, Natalie Weston
Second Row: Duncan Gillespie, Bob Partridge, Wendy Martin (Secretary), Pam Hardy, Jeremy Sibson, Matthew Leary, David Herbert, Chris Menadue, Stuart Hughes (Drum Major)
Third Row: Rebecca Honeyman, Miles Griggs, Robert Young, Rolf Miezitis, Michael Martin, NiK Featherstone, Bernard Plumpton, John Goldsmith, Kevin Findlay
Front Row: Robyn Stirling, Niki Cooper, Andrew Woolley, Gordon Sheedy, Dean Hunt (Conductor), Wendy Spencer, Karen Hardwick, Tim Cox, John Miezitis 

1991 Australian National Band Championship

Held at the Show Grounds in Adelaide, South Australia

Back Row: Stuart Hughes (Drum Major), Ian Colhoun, David Herbert, Ian Martin, Anthony Weeding, Brett ?, Justin Breen, Justin O'Brien
Second Row: Margaret Elliott (President), Alison Featherstone, Sandy Tyson, Rolf Miezitis, Brett Punshion, Matthew Goddard, Natalie Weston, Wendy Martin (Secretary), Robert Greenwood
Third Row: Janet Young, Michael Martin, Robert Young, Graham Legg, Nicholas Featherstone, Andrew Woolley, Wendy Spencer, Bob Partridge
Front Row: Robyn Stirling, Tim Cox, Julie Woods, Miles Griggs, Dean Hunt (Conductor), Chris Aschmann, Greg Thompson, Nik Lesek, John Goldsmith 
Here are some more photos from Adelaide

1990 Australian National Band Championship

Held at Oakleigh in Melbourne, Victoria

Back Row: Rob Farmer, Ian Colhoun, Ian Martin, Justin Breen, Chris Menadue, Justin O'Brien, David Herbert
Second Row: Bob Partridge, Natalie Weston, Rebecca Oakman, Alison Featherstone, Gerard Reinmuth, Tom Honeyman, John Hardstaff, Sandy Tyson, Brett Punchion
Third Row: Stuart Hughes (Drum Major), Graham Legg, Robert Greenwood, John Goldsmith, Chris Aschmann, Nik Lesik, Rolf Miezitis, Wendy Spencer
Front Row: Tim Cox, Robyn Stirling, Julie Woods, Wendy Martin (Secretary), Dean Hunt (Conductor), Gordon Sheedy, Richard Woods, Peter Walsh, Miles Griggs 
Here are some more photos from Melbourne

 1987 Australian National Band Championship

Held in Launceston, Tasmania

Back Row: Kevin Findlay, Andrew Sweeney, John Goldsmith, Robert Greenwood, Gordon Yeardsley, Peter Edwards, Robert Cossum, Paul Karpiniek, Sean Priest
Second Row: Dean Hunt, Danny Milos, Pierre Herbst, Justin Breen, Justin O'Brien, Ricky Edwards, Phillip Payne, Chris Menadue
Third Row: Gavin Findlay, Wendy Spencer, Richard Woods, Stuart Hughes (Drum Major), David, Mulcahy, Miles Griggs, Tim Cox
Front: Robert Farmer, Ian Cooper
Absent: Arthur Edwards (Conductor), Rolf Miezitis 

2009 State Championships in Burnie

1997 State Championships in Latrobe

State Championships 1997

This is the photo of the band after winning the Tasmanian State A Grade Championships.

Back Row: Noel Hunt, Gray Sutcliffe, Andrew Martin, Ian Martin, Anthony Weeding, Kevin Reid, Bruce Lamont, Ashley Norris, Marcia Calder, Suzi Gillespie.

Second Row: Kevin Findlay, John Goldsmith, Duncan Gillespie, Michael Martin, Bernard Plumpton, Nik Featherstone, Joe Cook, Rolf Miezitis, Marian Kemp, Wendy Spencer

Front Row: John Miezitis, Tim Cox, Allison Devine, Niki Cooper, Dean Hunt, Robert Rule, Leigh Watson, Andrew Woolley, David Eaves

1996 State Championships in Launceston

Standing: John Goldsmith, Nik Featherstone, Rob Rule, Marian Kemp, Duncan Gillespie, Rolf Miezitis, Andrew Martin, Allison Devine, Michael Martin, Joe Cook, Leigh Watson, Bernard Plumpton, David Eaves, Noel Hunt
Seated: Suzi Johnstone, John Miezitis, Diana Cooper, Niki Cooper, Sandy Tunks, Matt Leary
In Front: Ian Martin 

1995 State Championships in Hobart

Back Row: Rob Farmer, Natalie Weston, Anthony Weeding, Noel Hunt, Ian Martin, Matt Leary, Andrew Martin, Diana Cooper, Suzi Johnstone
Second Row: Dean Hunt (Conductor), Bernard Plumpton, Nik Featherstone, Joe Cook, Rob Rule, Guy du Bley, Bob Partridge, Allison Devine, Michael Martin, Rolf Miezitis, David Eaves, Wendy Martin (Secretary)
Front Row: Andrew Woolley, Wendy Spencer, John Goldsmith, John Miezitis, Kevin Findlay, Niki Cooper, Robyn Stirling 

1994 State Championships in Ulverstone

Back Row: Suzi Johnstone, Diana Cooper, Georgina Pickering, Joe Cook, Sean Priest, Nik Featherstone, Anthony Weeding, Matt Leary, Natalie Weston, Glenn Schultz, Noel Hunt, Robert Farmer (Drum Major)
Second Row: Bob Partridge, Kevin Findlay, Rolf Miezitis, John Goldsmith, Bernard Plumpton, Patrick Taylor, Michael Martin, Belinda Voss, Wendy Spencer
Front Row: John Miezitis, Niki Cooper, Wendy Martin, Dean Hunt (Conductor), Robyn Stirling, Andrew Woolley
The Marching Band 

1990 State Championships in Burnie

Back Row: Sandy Tyson, Alison Featherstone, Justin O'Brien, David Herbert, Ian Martin, Tom Honeyman, Chris Menadue, Brent Punshion, Natalie Weston, Rob Farmer, Greg Thompson, Janet Young, Bob Partridge
Second Row: Michael Martin, Graham Legg, Nik Featherstone, Richard Woods, Denis O'Gara, Andrew Woolley, Wendy Spencer, Rolf Miezitis, John Hardstaff, Justin Breen
Front Row: Wendy Martin (Secretary), Robyn Stirling, Tim Cox, John Goldsmith, Chris Aschmann, Dean Hunt (Conductor), Robert Greenwood, Nik Lesek, Miles Griggs, Julie Woods

1989 State Championships in Hobart

Back Row: Natalie Weston, Rebecca Oakman, David Herbert, Peter Edwards, Ian Colhoun, Alison Featherstone, Ian Martin, Justin Breen
Second Row: Peter Lawler, John Goldsmith, Chris Aschmann, Robert Greenwood, Gerard Reinmuth, Rolf Miezitis, Sandy Tyson, Bob Partridge, Justin O'Brien
Front Row: Robyn Stirling, Tim Cox, Wendy Spencer, Richard Woods, Rob Farmer, Dean Hunt (Conductor), Danny Milos, Graham Legg, Miles Griggs, Julie Woods, Leif Sundstrup

1983 State Championships in Ulverstone